Last updated: July 01. 2014 4:49PM - 292 Views
By - jfuller@civitasmedia.com



Grace Cesare swims for the Wet Lightning team out of Elkin.
Grace Cesare swims for the Wet Lightning team out of Elkin.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Now in her sixth year as the Elkin Wet Lightning swim coach, Emily Morrison said one thing she has noticed and enjoyed about this year’s team is its competitiveness.


“They are paying more attention to the record board,” Morrison said. Morrison gave Morgan Wiles as an example. Wiles, 8, set a 25-meter butterfly record with a time of 18.55 Saturday.


Wiles is one of 106 swimmers who compete for the Wet Lightning.


“It’s fun,” Morrison. “I grew up swimming in a small town. It reminds me much of what I did as a kid.


“It’s like a rite of passage.”


The team is based in Elkin, but the swimmers come from all around.


“It’s not just a school thing,” Morrison said. “We’ve got kids from Wilkes; Yadkin; home school.


“It’s not just an Elkin thing. It’s a kid thing and it’s great.”


The atmosphere is hectic — a controlled chaos with plenty of laughs and sportsmanship.


Morrison works with Starmount coach Clint “Oz” Prim. “One thing that Oz encourages is for them to be kind to one another,” she said. “Things like staying in the water until everybody’s finished.”


Morrison is assisted by swim team members Palmer Duncan, Tyler Eaton and Tessa Cesare. “And I certainly could not do it without the parents,” Morrison said. “It takes an army to run a meet.”


The Wet Lightning have four more regular-season meets and then the conference championship meet in late July. The last home meet is July 15.


Saturday’s results (continued from Monday’s Tribune)

Combined Team Scores: Elkin Wet Lightning 823, Galax, Virginia Maroon Tide 568


Girls: Wet Lightning 476, Maroon Tide 324


11-12 50 SC Meter Breaststroke: 1. Hajar Morsy, MT, 47.24; 2. Morgan Nichols, MT, 55.05; 4. Avery Sheets, WL, 59.13. 5. Cameron Shaw, WL, 59.51. 13-14 50 SC Meter Breaststroke: 1. Savanna Lumpkin, MT, 45.05; 2, Kandice Darnell, WL, 52.96; 3, Kayla Wiles, WL, 53.33; 4. Lauren Bryant, WL, 1:02.17; 5. Anna Parks, WL, 1:03.65. 15-18 50 SC Meter Breaststroke: 1. Annie Douglas, WL, 43.11; 2. Haley Carpenter, MT, 47.49; 3. Emma Aldridge, WL, 47.85; 5. Brooke Collins, WL, 48.92; 6. Kennedy Freeman, WL, 50.78; 7. Beth Coe, WL, 56.86; 8, Peri Munday, WL, 1:11.08. 6-under 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Evalyn Jarrard 6, Molly Jarrard 5, ), 2:15.62. 7-8 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Lydia Jarrard 8, Sedessa Hatcher 8, Morgan Wiles 8, Presley Baker 7), 1:40.18; 2. MT ‘B’ (Ashley Shupe 8, Abi Smith 8, Emily Edwards 7, Phoebe Fant 8), 2:08.81. 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. MT ‘A’ (Ryley Cocke 9, Carlie Todd 9, Grace Justice 9, Habeba Morsy 10), 1:33.47; 2. WL ‘B’ (Katherine Wiles 9, Leah Shaw 9, Margaret Freeman 10, Lily Gambill 9), 1:45.94; 3. WL ‘C’ (Hollin Stewart 9, Bronwyn Sloop 9, Kayla Nguyen 9, Claira Hutson 9), 1:55.57. 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Maia Schweikert 12, Brittany Collins 11, Larkyn Nelson 12, Amelia Wills 11), 2:40.91; 2. MT ‘A’ (Sophia Haga 12, Morgan Nichols 12, Macey Alderman 11, Hajar Morsy 12), 2:45.30. 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Tessa Cesare 14, Victoria Holmes 14, Kayla Wiles 13, Anna Parks 14), 2:30.21; 2. MT ‘A’ (Savanna Lumpkin 14, Sieara Nichols 14, Suzanna Isom 13, Rawan Morsy 14), 3:15.52; 3. WL ‘B’ (Lauren Bryant 13, Kandice Darnell 13, Cameron Shaw 11, Avery Sheets 11), 3:19.50. 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Grace Cesare 17, Priscilla Holmes 17, Annie Douglas 15, Anna Taylor 15), 2:18.36; 2. WL ‘B’ (Lauren Blevins 15, Erin Magee 17, Brooke Collins 15, Kennedy Freeman 16), 2:34.44. 6-under 25 SC Meter Backstroke: 1. Evalyn Jarrard, WL, 40.73; 2. Bailey Shupe, MT, 1:03.09; 3. Molly Jarrard, WL, 1:12.93. 7-8 25 SC Meter Backstroke: 1. Sophie Welborn, WL, 26.12; 2. Lydia Jarrard, WL, 30.00; 6. Sedessa Hatcher, WL, 33.34. 9-10 25 SC Meter Backstroke: 1. Maddie Chappell, WL, 26.94; 2. Jordan Magee, WL, 27.50; 4. Claira Hutson, WL, 29.90; 5. Margaret Freeman, WL, 32.08; 6. Lily Gambill, WL, 32.54; 7. Katherine Wiles, WL, 32.78; 8. Kennedy Moses, WL, 33.63; 10. Hollin Stewart, WL, 35.55; 12. Kayla Nguyen, WL, 36.68. 11-12 50 SC Meter Backstroke: 1. Maia Schweikert, WL, 42.07; 2. Sophia Haga, MT, 47.79; 4. Skylar Shears, WL, 57.69; 6. Brittany Collins, WL, 1:00.99; 8. Cameron Shaw, WL, 1:23.43. 13-14 50 SC Meter Backstroke: 1. Tessa Cesare, WL, 36.82; 2. Savanna Lumpkin, MT, 43.76; 3. Kandice Darnell, WL, 46.53; 5. Kayla Wiles, WL, 57.00; 6. Anna Parks, WL, 1:03.22. 15-18 50 SC Meter Backstroke: 1. Annie Douglas, WL, 41.49; 2. Priscilla Holmes, WL, 42.69; 3. Anna Taylor, WL, 44.99; 4. Kennedy Freeman, WL, 45.81; 5. Brooke Collins, WL, 48.87; 6. Erin Magee, WL, 49.74; 7. Beth Coe, WL, 50.29; 9. Emma Aldridge, WL, 54.88; 10. PMunday, WL, 55.20. 7-8 25 SC Meter Butterfly: 1. Morgan Wiles, WL, 18.55; 2. Lydia Jarrard, WL, 28.80; 3. Presley Baker, WL, 30.48; 5. Sedessa Hatcher, WL, 38.25. 9-10 25 SC Meter Butterfly: 1. BSloop, WL, 28.69; 2. Rylee Goodman, MT, 29.20; 3. Kennedy Moses, WL, 34.71; 4. JMagee, WL, 38.71; 5. HStewart, WL, 42.65. 11-12 50 SC Meter Butterfly: 1. Amelia Wills, WL, 38.97; 2. Haga, MT, 45.09; 4. SShears, WL, 1:04.96. 13-14 50 SC Meter Butterfly: 1. TCesare, WL, 37.68; 2. Victoria Holmes, WL, 38.48. 15-18 50 SC Meter Butterfly: 1. GCesare, WL, 37.34; 2. Haley Carpenter, MT, 41.27; 3. LBlevins, WL, 41.42. 7-8 100 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (Sophie Welborn 8, Presley Baker 7, Morgan Wiles 8, Lydia Jarrard 8), 1:47.21; 2. MT ‘B’ (Emily Edwards 7, Phoebe Fant 8, Ashley Shupe 8, Ellie Gillespie 7), 2:29.92. 9-10 100 SC Meter Medley Relay: 1. MT ‘A’ (Carlie Todd 9, Rylee Goodman 10, Ryley Cocke 9, Peyton Edwards 10), 2:02.21; 2. WL ‘B’ (MChappell, MFreeman, LGambill, CHutson), 2:06.59. 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (MSchweikert, Brittany Collins 11, Amelia Wills 11, Larkyn Nelson 12), 3:05.18. 2. MT ‘A’ (RachelHanks 11, Morgan Nichols 12, SHaga 12, Macey Alderman 11), 3:30.62. 13-14 200 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (Kandice Darnell 13, Victoria Holmes 14, Tessa Cesare 14, Kayla Wiles 13), 2:50.84; 2. MT ‘A’ (Savanna Lumpkin 14, Sieara Nichols 14, Suzanna Isom 13, Karlee Ramey 13), 3:48.88. 15-18 200 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (Priscilla Holmes 17, Annie Douglas 15, Grace Cesare 17, Lauren Blevins 15), 2:39.40; 2. MT ‘A’ (Ashley Jordan 17, Haley Carpenter 17, Chassney Hodge 16, Emma Morris 15), 3:09.40; 3. WL ‘B’ (KFreeman, EAldridge, PMunday, BCoe), 3:35.56.


Boys: Wet Lightning 347, Maroon Tide 244


11-12 50 SC Meter Breaststroke: 1. Jackson Holmes, WL, 49.01; 2. Stovall Holmes, WL, 51.12. 13-14 50 SC Meter Breaststroke: 1. Andrew Jordan, MT, 49.62; 2. Micah Baker, WL, 51.43. 15-18 50 SC Meter Breaststroke: 1. Andrew Peterson, WL, 35.40; 2. Jarrett Peterson, WL, 38.11; 3. Trae Hayes, WL, 40.93; 5. Isaac Powell, WL, 48.90. 7-8 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Luke McComb 8, Ford Holmes 8, Dana Shaw 8, Carter Chu 8), 1:55.71; 2. MT ‘A’ (Ryan Hanks 8, Makray Goad, 6, Maverik Goad 6, Mac Goad 7), 2:42.90; 3. WL ‘B’ (Silas Shore 7, Henry Seipel-Parks 8, Miles Cline 8, Sawyer Poindexter 7), 3:16.22. 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. MT ‘A’ (John Cox 10, Simon Hanks 9, Drew Morris 10, Eli Gilespie 9), 1:24.89; 2. WL ‘A’ (Caeson Baker 10, Amos Jarrard 10, Thomas McComb 10, Nicholas Magee 10), 1:26.64. 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (Cameron Burleson 12, Stovall Holmes 12, Jackson Holmes 12, Adam Chu 11), 2:51.36; 2. MT ‘A’ (Joey Jordan 11, Levi Smith 12, Malachi Goad 11, Macall Gillock 11), 3:22.38. 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. MT ‘A’ (Andrew Jordan 14, Luke Morris 14, Ronny Horton 10, Malachi Mountcasel 9), 3:27.06. 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. WL ‘A’ (David Morton 17, Andrew Peterson 18, Tyler Eaton 16, Trae Hayes 18), 1:56.46; 2. WL ‘B’ (IPowell, JPeterson, Nick Vangordan 15, Joshua Newsom 17), 2:09.72. 6-under 25 SC Meter Backstroke: 1. Makray Goad, MT, 42.03; 2, Steven Mountcasel, MT, 45.44; 4. Evan Baker, WL, 48.06; 5. Webb Snyder, WL, 57.91. 7-8 25 SC Meter Backstroke: 1. Mac Goad, MT, 28.26; 2. Ford Holmes, WL, 31.20. 3. Luke McComb, WL, 31.34; 5. Carter Chu, WL, 40.05; 6. Dana Shaw, WL, 47.72; 7. Sawyer Poindexter, WL, 1:06.00; 8. Henry Seipel-Parks, WL, 1:13.28. 9-10 25 SC Meter Backstroke: 1. Eli Gilespie, MT, 22.67; 2, Simon Hanks, MT, 22.97; 3. Thomas McComb, WL, 27.76; 5. Eli Powell, WL, 31.53; 6. Peyton Ponce-de-Leon, WL, 33.76; 7. Nicholas Magee, WL, 33.77. 11-12 50 SC Meter Backstroke: 1. Stovall Holmes, WL, 52.40; 2. Jackson Holmes, WL, 55.75; 3. William Hoover, WL, 56.35; 6. AChu, WL, 1:15.82. 13-14 50 SC Meter Backstroke: 1. LMorris, MT, 42.50. 15-18 50 SC Meter Backstroke: 1. Trae Hayes, WL, 37.09; 2. Tate Haga, MT, 38.75; 3. IPowell, WL, 40.27; 4. Jarrett Peterson, WL, 41.87; 6. Joshua Newsom, WL, 1:04.86. 6-under 25 SC Meter Butterfly: 1. John Haynes, MT, 1:16.72. 7-8 25 SC Meter Butterfly: 1. Luke McComb, WL, 34.20. 9-10 25 SC Meter Butterfly: 1. CBaker, WL, 20.35; 2. AJarrard, WL, 23.28; 4. EPowell, WL, 32.26. 11-12 50 SC Meter Butterfly: 1. CBurleson, WL, 35.66. 13-14 50 SC Meter Butterfly: 1. DSloop, WL, 36.73; 2. LMorris, MT, 46.93. 15-18 50 SC Meter Butterfly: 1. Tyler Eaton, WL, 30.69; 2. David Morton, WL, 31.87. 7-8 100 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘B’ (SPoindexter, SShore, MCline, HSeipel-Parks), 4:02.85. 9-10 100 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (TMcComb, CBaker, AJarrard, PPonce-de-Leon), 1:41.32; 2. MT ‘A’ (EGilespie, DMorris, SHanks, John Cox 10), 1:43.06. 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 1. MT ‘A’ (Macall Gillock 11, Malachi Goad 11, Levi Smith 12, Joey Jordan 11), 3:17.07. 2. WL ‘A’ (JHolmes, SHolmes, CBurleson, WHoover), 5:10.44. 15-18 200 SC Meter Medley Relay: 1. WL ‘A’ (THayes, APeterson, TEaton, DMorton), 2:12.36; 2. WL ‘B’ (IPowell, NVangordan, JPeterson, Avery Herman 15), 2:34.16.


Jim Fuller may be reached at 336-835-1513 or Twitter @elkinareasports.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Info Minute