ASU announces honor students, graduates


BOONE —Appalachian State University has announced its spring 2015 honors students and graduates.

Spring 2015 chancellor’s list and dean’s list

To qualify for the dean’s list, a student must either be enrolled for 12 to 14 hours of academic credit and attain a 3.45 grade-point average or be enrolled in 15 or more hours of academic credit and attain a 3.25 grade-point average.

To qualify for the chancellor’s list, a student must be enrolled for a minimum of 12 hours of academic credit and attain a 3.85 grade-point average. Students on the chancellor’s list also qualify for the university dean’s list.

Chancellor’s list honorees from Surry County are: Madison Elizabeth Bowman, Rachel Louise Brintle, Tori Haven Culler, Nicholas James Flippen, Erin Ruth Griffith, Victoria K. Harris, Jennifer Renee Martin, Shelley Elizabeth Mccluskey, Andrew Franklin Miller, Logan Matthew Newman, Robert L. Sealey, Thanh Diep Tran, Annie Elise Walters, Raphael Wenger, Joseph Caleb Whitaker, Amy Catherine Wilson, Calvin Lee Yarboro.

Dean’s list honorees from Surry County are: Abigail Kristin Altrath, Lakan Victoria Beaver, Taylor Bobbitt, Marlow Mckinney Bollman, Sydney Kathryn Brendle, Jordan Gray Caudle, Cameron Ray Cawley, Courtney Nicole Collins, Kirsten Colleen Crosby, Timothy Allen Fahrner, Matthew Hall, Lindsay Beth Harris, Jacob Luis Hauser, Matthew R. Hawks, Dana Nicole Hicks, Ryan Kelly High, Cassie Marie Hoge, Megan Dawn Holt, Aerika Nicole Hutchens, Madison Jessup, Austin Shane Johnson, Nina Savannah Johnson, Kathryn Leigh Jones, David Samuel Longworth, Coley Darr McCulloch, Sommer Laken McHone, Matthew Allan Medley, Abby Lee Poore, Kacie Elaine Poplin, Jacob Scott Puckett, Erica Nicole Riska, Courtney Danielle Smith, Meagan Emily Soetermans, Jordan Lee Stamper, Dulce Urquiza, Mariela Villicana, Benjamin Luke Vogler, Mariah Dawn Wall, Tyler Ray Weddle, Bobe Nicole Westra, Emma Rose Neaves White, Darrell Stephen Young.

Chancellor’s List honorees from Wilkes County are: Samantha Noel Adams, Risa Elise Baker, Kayleigh Nicole Behrens, Ashley Jordan Brown, Christina Marie Call, Brittany Nicole Calloway, Cameron Scott Caudill, Haylee Breanna Church, Erica Leann Cox, Samantha Renee Crabb, Krista Sue Dancy, Morgan Ann Di Stefano, Jennifer Lauren Edsel, Corbin Daniel Ester, Helena Noel Harrold, Megan Elise Hartley, Savannah Ellen Kilby, Tiffany Rose Lunsford, Erica Leigh Marion, Timothy Le Nguyen, Marissa Lorraine Osborne, Justin Douglas Parks, Corbin Christopher Reavis, Anna Caroline Reeves, Makayla Christina Roten, Jonathon Todd Sale, Ezekiel Grant Shepherd, Katherine Lynn Tevepaugh, Grant Evan Tharpe, Kristen Leigh Trivette, Hannah Grace Tulburt, Rebekah Lea Tulburt, Aaron Christopher Tyson.

Dean’s list honorees from Wilkes County are: Alyssa Ann Adcock, Levi J. Barker, Travis Dean Blevins, Erin Meigan Brown, Madison Elizabeth Canter, Kaitlin Virginia Carroll, Hanna Christine Caudill, James Dylan Cook, Courtney R. Dancy, Kelly Lee Dancy, Christopher Scott Deal, Anna Leigh Dyer, Autumn Janelle Elledge, Zana Ferguson, Steven Kennedy Furr, Devin Leonard Fussell, Kelsey Megan Harris, Katie Lynn Harrold, Charity Alice Hibbard, Justus Scott Holland, Cassondra Santia Huffman, Timothy Joel Hutchinson, Megan Taylor Johnson, Kelsey Megan Keenan, James William King, Jason Le, Kaitlyn Marie Lyon, Clark A. Mayberry, Joshua Randall McCoy, Victoria Nicole Miller, Morgan Barkley Nash, Laken Hope Pardue, Ian Ray Parsons, Timothy Allen Pickett Jr., Kristen Leann Pruitt, Sawyer Michael Redding, Guadalupe Jose Rosales, Lakyn Danielle Rutledge, Samantha Marie Sawyer, Charity Elizabeth Souther, Philip August Stone, Austin Lynn Tedder, Kimberly Anne Tevepaugh, Allie Augusta Turner, Olivia Claire Van Buskirk, Bethany Michelle Wagoner, Aaron Thomas Walker, Mckenna Aleigh Wellborn, Lexus Dayne Wiles, Megan Diane Wyatt.

Chancellor’s list honorees from Yadkin County are: James Ryan Chappell, Samantha Nichole Couch, Kaitlyn Brooke Hutchens, Elisabeth Joanne Moore, Jensen Mckinley Pendry, Hiram Alston Poplin, Anna Sale Snow, Kara Michelle Wagoner, Lindsey Marie Williams.

Dean’s list honorees from Yadkin County are: Sydney Ann Branon, Brandon C. Butner, Cameron Bernard Butner, Stephen Michael Felk, Sarean Harmo A. Gaynor-Metzinger, Christian Saige Gilliam, Katelyn Mae Harrell, Larue Logan Hemric, Matthew Sanford Holcomb, Kristi Renee Hutchens, Daniel Martin Makaravage, William Zachary Matthews, Shannon Nicole Shore, Elliott Charles Vogler.

Spring 2015 degrees awarded list

The university, college or departmental designation is awarded to undergraduate students who participate in the challenging curriculum of the honors program. Students must successfully complete a series of honors courses and a senior honors thesis with a minimum grade-point average of 3.40.

In addition, Latin (degree) honors are indicated. The summa cum laude designation reflects a minimum cumulative grade-point average of 3.85, magna cum laude is awarded to students with a minimum cumulative grade-point average of 3.65 and cum laude is awarded to students with a minimum cumulative grade-point average of 3.45.

Surry County graduates are:

Marydith Carter Beasley / Bachelor Of Science / Elementary Education

Andrew Paul Belk / Bachelor Of Science / Industrial Design

Jordan Gray Caudle / Bachelor Of Science / Geography / Cum Laude

Timothy Allen Fahrner / Bachelor Of Science / Exercise Science / Magna Cum Laude

Stephanie Leann Fulk / Bachelor Of Social Work / Social Work

Ashley Guynn Golding / Specialist In School Psych / School Psychology

Megan Dawn Holt / Bachelor Of Arts / Spanish / Magna Cum Laude

Logan Neal Hoosier / Bachelor Of Science / Health Care Management

Erin Mentoria Howlett / Bachelor Of Science / Elementary Education / Cum Laude

Timothy Aaron Jenkins / Bachelor Of Science / History

Jeremy Joshua Jones / Bachelor Of Science / History, Social Studies Educat

David Samuel Longworth / Bachelor Of Science Bus Admin / Management

Joshua David Mitchell / Bachelor Of Music / Music Education / Cum Laude

Robert Nelson / Bachelor Of Science Crim Justi/ Criminal Justice

Elizabeth Jeane Thompson / Bachelor Of Science / Mathematics, Sec Education / Magna Cum Laude

Tyler Ray Weddle / Bachelor Of Science / Political Science

Wilkes County graduates are:

Anna Elizabeth Bishop / Bachelor Of Science / Exercise Science / Summa Cum Laude

Travis Dean Blevins / Bachelor Of Science / Bio/Eco, Evolution & Envir Bio/ Cum Laude

Jessica Brooks / Bachelor Of Science Crim Justi/ Criminal Justice

Daniel Mark Byrd / Education Specialist / Educational Administration

Sarah Victoria Byrd / Bachelor Of Science Crim Justi/ Criminal Justice

Christina Marie Call / Bachelor Of Science / Communic, Public Relations / Summa Cum Laude

Matthew Stuart Carter / Bachelor Of Science Bus Admin / Marketing

Haylee Breanna Church / Bachelor Of Science / Communication Sci & Disorders / Magna Cum Laude

Hohn Grafton Church III / Bachelor Of Science Bus Admin / Management

Lathan Jacob Church / Bachelor Of Science / Psychology / Summa Cum Laude

Candace Ann Clark / Bachelor Of Science In Nursing/ Nursing

Jarred Thomas Cornette / Bachelor Of Science Bus Admin / Marketing

Rebecca Ann Czerkawski / Bachelor Of Science / Elementary Education / Summa Cum Laude

Christopher Scott Deal / Bachelor Of Science / Physics

Corbin Daniel Ester / Bachelor Of Science / Chemistry / Univ and Departmental Honors / Summa Cum Laude

Collin James Greer / Bachelor Of Arts / Political Science

Logan Matthew Hall / Bachelor Of Fine Arts / Graphic Design / Cum Laude

Chastity Amanda Holt / Master Of Science / Engineering Physics

Hannah Elizabeth Mcglamery / Bachelor Of Science / Psychology

James Nathan Mullis / Bachelor Of Science / Technical Photography

Alberto Negrellos-Aguilera / Bachelor Of Science / Chemistry

Derry Caleb Nixon / Bachelor Of Science Bus Admin / Management

Marissa Lorraine Osborne / Bachelor Of Science / Communication Sci & Disorders / Summa Cum Laude

Dustin Thomas Roe / Bachelor Of Science / Biology, Cell/Molecular Bio

Jessica Lauren Roland / Bachelor Of Science In Nursing/ Nursing / Cum Laude

Erin Lea Shepherd / Bachelor Of Science In Nursing/ Nursing / Cum Laude

Adam K. Somers / Bachelor Of Science Bus Admin / Management / Cum Laude

Kelsey Tyneil Taylor / Bachelor Of Science Crim Justi/ Criminal Justice

Brittany Danielle Triplett / Bachelor Of Science Bus Admin / Accounting

Hannah Grace Tulburt / Bachelor Of Science / Psychology / Summa Cum Laude

Aaron Christopher Tyson / Bachelor Of Science / Appropriate Technology / Magna Cum Laude

Yadkin County graduates are:

Bridia Aguilar / Bachelor Of Science / Elementary Education / Summa Cum Laude

Caleb John Baity / Bachelor Of Science Bus Admin / Computer Information Systems

Hayden Wright Boles / Bachelor Of Science Bus Admin / Accounting

Brandon C. Butner / Bachelor Of Science / Athletic Training / Cum Laude

Joshua Brandon Edwards / Bachelor Of Science / Computer Science

Jeffery Darnell Hague / Bachelor Of Science / Business Education

Larue Logan Hemric / Bachelor Of Science Bus Admin / Economics

Hiram Alston Poplin / Bachelor Of Arts / History / Cum Laude

Amanda Nicole Reavis / Bachelor Of Science In Nursing/ Nursing / Magna Cum Laude

Jacob Ray Riley / Bachelor Of Science / History, Social Studies Educat

Anna Sale Snow / Bachelor Of Science / Actuarial Sciences / Summa Cum Laude

Elliott Charles Vogler / Bachelor Of Science / Athletic Training

Elkin Tribune
comments powered by Disqus